بازدید: 949 بازدید

روش ساخت فیلتر شنی استخر چگونه است؟

فیلتر شنی استخر جزو قدیمی‌ترین و همچنین رایج ترین لوازم برای تصفیه آب به شمار می‌رود.  این نوع از فیلتر‌ها معمولاً می‌توانند ذرات بیشتر از ۱۰۰ میکرون را از سطح آب حذف کنند. فیلترهای شنی که برای تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرند در مقایسه با سایر دستگاه‌هایی که در حال حاضر برای این منظور طراحی شده و در دسترس قرار دارند.

قیمت ارزانتر، طول عمر و راندمان بالاتری دارند. به همین دلیل علاوه ‌بر مصارف صنعتی، مصارف خانگی نیز دارند و اغلب خانه‌هایی که دارای استخر بوده به سمت استفاده از این نوع فیلتر روی می‌آورند. تصمیم داریم در رابطه با این فیلتر توضیحات بیشتری را ارائه دهیم. در صورت تمایل شما نیز می‌توانید تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

روش ساخت فیلتر شنی استخر چگونه است؟

‌فیلتر شنی استخر چیست؟

در حال حاضر برای تصفیه آب ابزارهای مختلفی وجود دارند. اما فیلتر شنی به دلیل داشتن قیمت مناسب و اقتصادی، بیشتر از سایر موارد مورد توجه است. به همین دلیل می‌توان گفت در حال حاضر فیلتر شنی یکی از پرکاربردترین انواع فیلتر برای تصفیه آب استخر به شمار می‌رود. این نوع فیلتر قادر  است ذرات معلق در آب، نظیر فلزات رسوبی و هر نوع ماده مضر دیگری را از بین ببرد.

به هر حال یکی از مهمترین نکاتی که شناگرها برای انتخاب استخر مناسب ملاک قرار می‌دهند میزان شفافیت آب استخر است. هر چقدر آب زلال و شفاف باشد به همان اندازه خیال شناگر بابت انجام این ورزش مهم راحت‌تر خواهد بود.

فیلتر شنی یکی از پرکاربردترین انواع فیلتر

در حال حاضر نمونه‌های متفاوت فیلتر وجود دارد. اما این نوع فیلتر به دلیل ساختار و شکل خاصی که دارد، بیشتر مورد استفاده و توجه است. در واقع با توجه به تاملی که بین مخزن ماسه یا سلیس و پمپ دستگاه فیلتر شنی وجود دارد، وظیفه تصفیه آب در این نوع فیلتر با کیفیت خوب و قابل قبول صورت می‌گیرد.  فیلتر شنی در جایگاه خود برای حذف باکتری‎ها و چربی‎های معلق در آب استخر و همچنین هرگونه عامل بیماری زا که ممکن است برای افراد مضر باشد نقش مفید و قابل قبولی دارد.

روش‌های مختلف ساخت فیلتر شنی استخر

معمولاً روش ساخت فیلتر شنی بسیار راحت است. برای ساخت فیلتر شنی استخر دو روش متداول صنعتی و دستی وجود دارد.  در روش صنعتی غالبا همه فرایند ساخت به صورت کاملاً علمی و به واسطه ابزار و ماشین‌آلات پیشرفته صنعتی صورت می‌گیرد.

اما در روش دستی فرایند ساخت به ساده‌ترین شکل ممکن امکان‌پذیر خواهد بود. برای ساخت فیلتر تصفیه شنی استخر دستی، قبل از هر چیزی نیاز به یک استوانه یا گالن پلاستیکی حدودا  ۵۰ لیتری نیاز است. درون گالن پلاستیکی مورد نظر باید پر از شن، زغال سنگ فعال، سیلیس و ماسه باشد و سپس آن را برای فیلتر آب مورد استفاده قرار داد. البته گالن انتخابی باید در قسمت انتهای خود یک شیر تخلیه داشته باشد. حال دستگاه تصفیه دست ساز ما قابل بهره‌برداری است.

جهت تصفیه باید آب را از قسمت بالای فیلتر دست ساز درون مخزن آن اضافه کرده و آنگاه از قسمت پایین و شیر تخلیه آن را تحویل گرفت. در واقع هنگامی که آب از داخل شن و ماسه عبور می‌کند تمام ذرات آلوده در لا به لای آن‌ها جا گذاشته و به‌صورت تصفیه شده در دسترس قرار می‌گیرد. به‌طور کلی باید فرایند ساخت به نحوی پیش برود که امکان ورود شن درون شیر وجود نداشته باشد. به این ترتیب به راحتی از آب غیر قابل مصرف، آب صاف، زلال و قابل مصرف تهیه می‌شود.

انواع فیلتر شنی استخر

لازم به ذکر است که فیلتر شنی استخر در انواع و اقسام مختلفی تولید و عرضه می‌شود. در واقع مهمترین معیار برای تقسیم‌ بندی انواع فیلتر استخر نحوه فرایند فیلتراسیون و میزان فشار کاری آن است. به طور کلی همانطور که گفتیم همه مدل‌های این فیلتر دارای وظیفه واحد که شامل تصفیه آب و حذف ذرات آلوده است، هستند. به عبارت دیگر همه مدل‌های فیلتر شنی بدون آن که هیچگونه تغییری در ساختار و ترکیبات مولکولی آب وجود بیاورند صرفاً فقط مواد اضافی و آلوده موجود در آن را حذف می‌کنند. انواع فیلتر شنی مناسب برای استخر شامل موارد زیر هستند.

 • فیلتر شنی تند استخر

به طور‌کلی این نوع فیلتر برای تصفیه آب جکوزی یا استخر کاربرد دارد. ساخت فیلتر شنی استخر تند به نحوی است که فیلتر داخل یک مخزن بسته‌ قرار می‌گیرد. به این ترتیب آبی که قرار است در این نوع فیلتر تصفیه شود باید از روی بستر سیلیسی تحت فشار پمپ عبور کند. معمولاً سایزهایی که برای این نوع فیلتر استفاده می‌شوند ما بین ۳ الی ۴ سایز است.

 • فیلتر شنی کند استخر

این نوع فیلتر معمولا یکی از نمونه‌های قدیمی به شمار می‌رود‌. سیلیس موجود در فیلتر شنی کند در مجاورت هوای آزاد بوده است. به همین دلیل برای عبور آب از سطح آن فشار مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 • فیلتر شنی تحت فشار

اگر بخواهیم فیلتر شنی تحت فشار را به صورت خلاصه تعریف کنیم، باید بگویم که این فیلتر در حقیقت همان فیلتر استخر تند است. منتهی در این نوع فیلتر محاسبه میزان عبور آب در هر متر مربع صورت می‌گیرد. معمولاً لایه‌های سیلیسی که برای این فیلتر استفاده می‌شود سایز بزرگتری دارند. به همین دلیل عبور آب با افت فشار کمتر و سرعت بیشتر در آن صورت می‌گیرد. این فیلتر فضای کمی اشغال می کند و همچنین قیمت پایین پایینی دارد.

کاربردهای فیلتر شنی استخر

 برخلاف تصور بسیاری از مردم که فکر می‌کنند از فیلترهای شنی استخر فقط برای تصفیه آب استخر استفاده می‌شود باید بگوییم که علاوه بر این مورد کاربردهای دیگری نیز می‌توان از این نوع فیلتر نامبرد. به‌عنوان مثال فیلتر استخر شنی علاوه ‌بر استخر برای تصفیه آب سونا و جکوزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین جهت تصفیه آب رودخانه‌ها نیز این مورد گزینه ایده آلی به شمار می‌رود.

همچنین کسانی که به جای آب شهری از آب چاه برای استخر خود استفاده می‌کند، برای  تصفیه آب می‌توانند، این نوع فیلتر را انتخاب کنند. زیرا همان عملکردی را که فیلتر برای آب شهری می تواند داشته باشد، برای آب چاه هم دارد.

کاربردهای فیلتر شنی استخر

البته برخی از افراد از این فیلتر در زمینه کسب و کار خود نیز بهره می‌برند. به عنوان مثال این نوع فیلتر یکی از موارد مناسب برای استخرهای پرورش ماهی است. زیرا می‌تواند تمام آلودگی‌های مسری که ممکن است برای ماهی‌ها خطرناک باشد را حذف کند. به این ترتیب آب سالم و خالی از هرگونه عامل آسیب‌زا در اختیار این جانور آبزی قرار می‌دهد.

جالب است بدانید فیلتر استخر برای تصفیه کامل آب نیروگاه‌ها نیز کاربرد دارد.‌ به نحوی که آب نیروگاه‌ها را جهت ورود مجدد به چرخه صنعتی تصفیه می‌کند. دیگر کاربردی که می‌توانیم برای این نوع فیلتر ذکر کنیم این است که می‌توان از آن برای آب شرب و برج‌های خنک کننده نیز استفاده کرد.

اجزای تشکیل دهنده فیلتر استخر شنی

فیلتر استخر شنی نظیر هر ابزار و وسیله کاربردی دیگری ساختار خاص خود را دارد.  همچنین از یک سری اجزای مختلف تشکیل شده است. در این  قسمت از مقاله تصمیم داریم اجزای تشکیل دهنده و ساختار فیلتر شنی استخر را معرفی و بررسی کنیم. به طور کلی مهمترین اجزای به کار رفته در ساختار فیلتر استخر به شرح زیر است.

 • شیر فیلتر

شیر فیلتر یکی از اجزایی است که معمولاً تمام فیلترهای استخر شنی به آن مجهز هستند. ممکن است بعضی فیلترها دارای یک شیر و برخی از آنها بیشتر از این تعداد شیر داشته باشند. معمولا شیر در قسمت فوقانی فیلتر قرار می گیرد. هدف اصلی از وجود شیر فیلتر در ساختار این نوع فیلترها کنترل جریان‌ ورودی و خروجی آب و همچنین تغییر میزان آب است. معمولاً هر شیر فیلتر دارای  تعداد راه‌های مختلفی است. اما به‌ طور کلی شیر فیلتر شش راه یکی از مجهزترین انواع شیر فیلتر به شمار می‌رود.

 • بدنه فیلتر

دیگر اجزای تشکیل دهنده فیلتر آب شنی استخر بدنه آن است. معمولا انواع فیلتر استخر شنی دارای بدنه‌هایی با جنس مختلف هستند. به طور کلی عمده‌ترین متریالی که برای ساخت بدنه فیلتر مورد استفاده قرار می‌گیرد پلی استر یا متریال فلز است.

 • فشارسنج

دیگر قطعه به کار رفته در ساختار فیلتر استخر شنی فشارسنج است. علت اصلی نصب فشارسنج بر روی این نوع فیلترها کنترل و بررسی فشار جریان آب است.

 • لوله‌ها

معمولاً لوله‌ها که یکی دیگر از اجزای به کار رفته در ساختار استخر شنی به ‌شمار می‌روند نقش انتقال آب را برعهده دارند. در واقع هنگامی که آب وارد مخزن استخر می‌شود از یک طرف وارد شده و از طرف دیگر از آن خارج می‌شود. برخی از لوله‌ها وظیفه انتقال آب به درون مخزن را بر عهده دارند و در مقابل آنها لوله‌های دیگری نیز وجود دارند که وظیفه خروج آب از مخزن فیلتر را دارند.

 • سیلیس

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده فیلتر شنی استخر سیلیس است. معمولاً نوع سیلیسی که در مخزن استخر به کار می‌رود از نوع شیشه‌ای هستند. فیلتر‌های مجهز به سیلیس شیشه‌ای عملکرد بهتر و ایده‌ال‌تری دارند.

ساختار و اجزای فیلتر شنی استخر

مزایای فیلتر شنی فیلتر شنی استخر

یکی از قدیمی‌ترین انواع فیلتر به‌شمار می‌رود و استفاده از آن برای فیلتراسیون و تصفیه آب قدمت زیادی دارد. تصمیم داریم مزیت هایی که موجب شده است این نوع فیلتر پس از گذر این همه زمان همچنان مورد توجه و استفاده قرار گیرد را ذکر کنیم.

 • شرایط نگهداری راحت
  فرایند ساخت فیلتر استخر و نگهداری از آن بسیار راحت است. اگر بخواهیم این مورد را نسبت به سایر موارد دیگر مقایسه کنیم باید بگوییم که میزان هزینه مورد نیاز برای نگهداری این نوع فیلتر بسیار کم است.
 • طول عمر بالایی دارد
  دومین مزیت فیلترهای شنی استخر این است که سالیان سال می‌توان از آنها استفاده کرد‌ این در حالی است که بهترین انواع فیلتر که متناسب با دانش و تکنولوژی حال حاضر به بشر عرضه شده است فقط بین ۳ الی ۵ سال طول عمر دارند.
 • قیمت مناسبی دارد
  قیمت فیلتر شنی استخر نسبت به سایر موارد بسیار ارزان‌تر است. حتی می‌توان آن‌ را به عنوان ارزانترین نوع فیلتر قابل استفاده برای انواع استخر نام برد.
 • امکان تهیه راحت کلیه تجهیزات
  تمام تجهیزاتی که در ساختار فیلتر شنی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در مبحث قبلی به همه آنها اشاره کردیم در بازار موجود است. در واقع کاربران این فیلترها به راحتی و با صرف هزینه معقول به تمام آنها دسترسی دارند.
 • مصرف آب کمی دارند
  اگر بخواهیم میزان مصرف آب این فیلتر را با موارد موجود مقایسه کنیم باید بگوییم که فیلتر شنی استخر در مقایسه با سیستم تصفیه‌های مدرن آب کمتری مصرف می‌کند. بنابراین با توجه به بحران کمبود آب، اغلب توجه‌ها به سمت این نوع فیلترها معطوف شده است. البته مصرف پایین آب از نظر اقتصادی نیز برای کاربران این نوع فیلتر مناسب‌تر است.

عملکرد فیلتر شنی به چه صورت است؟

فیلتر شنی همانند هر وسیله و دستگاه دیگری عملکرد خاص خود را دارد. این نوع فیلتر مجهز به سیلیس است. در واقع سیلیس مهمترین عامل برای فیلتراسیون در این نوع فیلتر به‌شمار می‌رود. البته باید به این نکته مهم نیز اشاره داشته باشیم که برخلاف تصور بسیاری از مردم فیلتراسیون با ضدعفونی کردن آب متفاوت است. بنابراین  نمی‌توان این دو را یکی تلقی کرد.

نصب فیلتر شنی استخر و نحوه عملکرد آن به نحوی است که ابتدا پس از پمپاژ، آب به درون فیلتر تصفیه راه می‌یابد. پس از آنکه آب به درون فیلتر تصفیه وارد شود، از یک لایه درشت شن عبور می‌کند. در طی این عبور ذرات بزرگ معلق در خود را از دست می‌دهد.

پس از آن وارد لایه دیگر می‌شود که در این لایه تفکیک آلاینده‌های جزئی و احتمالی برجای مانده صورت می‌گیرد. به این ترتیب پس از انجام این دو فرایند آب زلال‌تر و شفاف‌تر به نظر می‌رسد. فرایند فیلتراسیون به واسطه فیلتر شنی برای استخر نیاز به صرف زمان زیادی ندارد و در یک بازه زمانی کوتاه و قابل قبول به سرعت صورت می‌گیرد.

عملکرد فیلتر شنی

نتیجه گیری

روش ساخت فیلتر شنی استخر بسیار ساده بوده و همچنین از ابتدایی‌ترین و مقرو‌ن‌به‌صرفه‌ترین ابزارآلات می‌توان این وسیله کاربردی را ساخت. امروزه برای تصفیه آب استخر نمونه‌های متعددی فیلتر وجود دارد. اما از آنجایی که قیمت فیلتر شنی  نسبت به موارد دیگر مناسب‌تر است مردم روی این گزینه تمرکز بیشتری دارند. به نحوی که می‌توان گفت در حال حاضر فیلتر شنی استخر پرکاربردترین و همچنین پراستفاده‌ترین نوع فیلتر به شمار می‌رود.

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
گفتگو را شروع کنید
سلام! برای چت در واتساپ بر روی هر کدام از اکانت های پشتیبانان ما که میخواهید کلیک کنید.

ما معمولا در کمتر از 10 دقیقه پاسخ میدهیم

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت