تجهیزات استخر

P0olOxIInP0olOxIIn
371 بازدید
پمپ تصفیه آب

تجهیزات استخر، و کاربردهای آن

تجهیزات استخر  دستگاهها و سیستم هایی هستند که با توجه به مکان قرارگیری استخرها ، موقعیت جغرافیایی ، روباز یا بسته بودن محیط استخر ، اشکال هندسی  و همچنین ابعاد کاسه استخر و مواردی دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.استخرها، تجهیزات متعدد کوچک و بزرگی دارند که در ادامه معرفی میکنیم.

 

تجهیزات استخر

شکل شماره یک : تجهیزات استخر

 • انواع تجهیزات استخری
 • کفشور استخری  
 • آبشار استخر
 • بخارساز
 • رطوبت گیر
 • پمپ و فیلتراستخر
 • تجهیزات روشنایی استخر
 • مبدل حرارتی استخر
 • تنظیم کننده ph
 • لوازم جانبی استخر
 • سیستم های  نظافتی
 • سیستم های تصفیه آب
 • سیستم های  گردش آب ، تامین فشار
 • تجهیزات گرمایشی
 • تجهیزات جانبی مثل لوازم تزیینی و لوکس
 • دستگاههای تصفیه و ضدعفونی مانند فیلترهای تصفیه ، پکیچ تصفیه ، انواع کلرزن ها ، جاروی استخر ، ازن زن ها ،
 • تجهیزات تامین فشار و گردش آب مانند پمپ ، جا پمپ جکوزی ، بلوئرها ، سیستم استخر بی پایان ،
 • انواع گرمکن های آب مانندهیترهای برقی و گازی

 

 

 • نکته

تمام تجهیزات استخر مانند کفشور و پمپ و رطوبت گیر و… باید متناسب با ابعاد استخر و موتورخانه و همچنین ابعاد فیلتر و منبع آب مشخص شود . سیستم قرارگیری  لوازم و تجهیزات استخر بسیار مهم است  و در صورت رعایت نکردن  ترتیب قرارگیری تجهیزات استخر ، موتورخانه و.. احتمال کار نکردن سیستم تصفیه استخر وجود دارد . حتی در صورت وارد شدن  فشار  بیش از حد به دستگاه‌های  تصفیه آب احتمال سوختن آنها نیز وجود دارد.

 

پمپ استخر ، قلب سیستم تصفیه آب استخر  است . برای حرکت درآوردن آب درون کاسه استخر استفاده می شود که از ضروری ترین تجهیزات استخر می باشد وظیفه اش تصفیه آب استخر است که طی فرایندی آب را از درون استخر کشیده و به سمت فیلتر هدایت میکند .

 

 

 

فیلتر استخر

فیلتر استخر جهت تصفیه آب درون استخر استفاده میشود .آب موجود در صورت مصرف یا عدم مصرف  باید تصفیه شود تا مواد اضافی آن گرفته شود و آب تمیز در اختیار مصرف کننده بگذارد . آبی که توسط پمپ به فیلتر هدایت می‌شود فیلتر با تمیز کردن آن ،آب را دوباره به درون استخر پمپاژ میکند.بنابراین برای تصفیه و خالص سازی آب استخر از فیلتر ها استفاده می کنند.

 

 

 فیلتر تصفیه

فیلتر های شنی با مخزن های بزرگ که از جنس فایبرگلاس و فلز ساخته شده است که شامل بستری عظیم از شن مخصوص است

هنگامی که آب از بالای مخزن فیلتر وارد می شود  توسط نیروی جاذبه زمین به سمت پایین  حرکت می‌کند پس از عبور از روی شنها  وجذب الودگی ها توسط شن میکروبها را در انتهای مخزن جمع آوری و خارج میکند . به مرور زمان جریان آب در فیلتر کاهش یافته و حتی میتوان این اختلاف میزان را اندازه گیری و کنترل کرد.

 

 

 

 

فیلتر تصفیه استخر بر سه دسته هستند :

فیلتر تصفیه شنی

فیلتر تصفیه کارتریج

فیلتر تصفیه دیاتومه

 

فیلتر شنی

 فیلتر شنی از کاربردی ترین تجهیزات استخر است این دستگاه بهترین راه برای زلال کردن و شفافیت آب است. دارای عملکردی مدولار بوده است  هر تعداد ازین محصول میتواند همزمان و موازی کارایی داشته باشند. جنس آنها فاببر گلاس است و هرگز زنگ نمیرنند.

 

مزایا

 • ارزان
 • آسان جهت جایگزینی
 • بهبود کارایی فیلتر

معایب

 • هر چند هفته یکبار نیاز به دستشویی دستی دارد
 • میتواند ذرات کوچکتر را دوباره به استخر برگرداند

 

 

فیلتر کارتریج

فیلتر کارتریج مشابه فیلتر هوای خودرو است برای از بین بردن ذرات معلق در آب استخر مورد استفاده قرار میگیرد. این فیلتر متناسب است با میزان آب ورودی که از فیلتر های استوانه‌ای شکل می‌ریزد که در  ابعاد  و تعداد گوناگون ساخته شده اند وباید نسبت به نیازخود آن را تهیه کنید.

مزایا

 • بدون نیاز به شستشو
 • استفاده کمتر فیلتر نسبت به آب

معایب

 • وقت گیری در خنک کردن
 • فیلترینگ بودنش نسبت به ذرات کوچک زیاد کارآمد نیست
 • کارتریج های جایگزین باید هم اندازه فیلتر باشد.

  

 

فیلتر دیاتومه

فیلتر های دیاتومه‌ها نسبت به فیلتر های شنی دارای قدرت جذب بیشتر ی از ذرات معلق هستند و نسبتا آب را زلال تر میکند  این نوع فیلتر در برابر خوردگی و تغییرات آب و هوایی مقاومت بالایی دارد.

در دو سری  perflex   grid pro

ارایه می شود نوع pro  آن ظرفیت  تصفیه پذیری بالاتری دارد.

مزایا

 • قابلیت بازشدن مخزن از وسط
 • نگهداری آسان
 • سرعت دوبرابری جریان آب نسبت به فیلتر شنی
 • قابلیت کنترل با ۶ موقعیت و چرخش

 

فیلتر های دیاتومه‌ از یک شیر چند حالته برخوردار هستند که می توان برای بهبود عملکرد فیلتر دیاتومه‌ها  آن را در حالتهای مختلف تنظیم نمود.

 

 

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی از دیگر تجهیزات ضروری  استخر است  . کارش انتقال حرارت از یک سیال به سیال دیگر است . جهت گرمایش استخرمورد استفاده قرار می گیرد.

 مبدلها ی حرارتی انواع مختلفی دارند

 • مبدل های حرارتی پوسته و لوله
 • مبدل های حرارتی صفحه ای

 

صفحه

دراین مبدلها از دو مدل گردش استفاده میشود آب گرم در یک مدار و آب مصرفی در مدار دیگر در گردش است .

برترین برندهای مبدلهای حرارتی

مبدل حرارتی ایمکس

مبدل حرارتی بومن

مبدل حرارتی آی ام ال

مبدل حرارتی فلکسینوس

مبدل حرارتی پایاگسترش

مبدل حرارتی کومر

مبدل حرارتی هپاکو

مبدل حرارتی دانفوس

 

 

اسکیمر استخر

اسکیمر استخر  از سری قطعات پر کاربرد  در مدار استخر هاست ویژگی آن با   جمع آوری برگها ،اشغالها و یا هر چیز دیگر از ورودشان به داخل لوله جلوگیری میکند و

با ر روی فیلتر تصفیه را تا حد قابل توجهی کاهش میدهد  عملکردی مانند صافی دارد که ذرات معلق را در دام انداخته و به سمت بیرون استخر هدایت میکند. جنس قدیمی اسکیمرها بتنی بود اما امروزه جنسی از  پلیمر دارد  وظیفه اش  جمع آوری آلودگی ها از سطح آب است .

 

 

 

 

رطوبت گیر استخر

دستگاه رطوبت گیر استخر  با کنترل  رطوبت استخر و دمای محیط ، رطوبت پایداری را ایجاد میکند این دستگاهها باعث کاهش استفاده از هوای بیرون استخر می شوند.

 

 

کفشور استخری

کفشور استخری به صورت یک کاور شبکه ای جهت جلوگیری از ورود اجسام به لوله ها عمل می کند و

باید سطح بزرگتری نسبت به سایر لوله مکش استخر داشته باشند در استخرهای متوسط به جهت مکش سیرکولاسیون آب استخر از دو کفشور استفاده میکنند.

 

 

آبشار استخر

آبشار استخر یکی از آلمان های دکوری جذاب برای استخرها می باشد که امروزه بیشتر کارایی دارد آب فوران شده ازین سرریزها یا نازل ها ضمن ایجاد نمای بصری زیبا وسیله ای برای ماساژ و تسکین بدن نیز می باشد . این آبشار ها نیز انواع مختلفی دارند .

 

 

پکیچ تصفیه آب استخر

با استفاده از پکیچ تصفیه آب علاوه بر به گردش درآوردن آب راکد استخر میتوان ذرات معلق و محلول در آب را جداسازی کرد.

 

پکیچ تصفیه استخر Tpaks

پکیچ tpaks  متشکل از  پمپ ، فیلتر شنی  روی یک شاسی ثابت,  به همراه کیت اتصالات و لوله های رابط می باشد که در جهت فیلتر کردن آب استخرهای کوچک ، جکوزی ، حوضچه اب  سرد ،  استخرهای موقت بادی طراحی شده اند.

 

 

 

 

پکیچ تصفیه استخر دفنی

پکیچ دفنی  جایگزین مناسبی برای موتورخانه  استخرهای سرباز  و سر پوشیده تا حجم  صد متر مکعب می‌باشد  این پکیچ ها بنا بر ظرفیت استخرها در مدلهای مختلف ساخته می شود

 

 

 

نوع پکیچ  Top fillter مخصوص آن دسته از استخرهایی است که  که هیچ گونه لوله کشی و مدار تصفیه  در سطح و کف آنها در نظر گرفته نشده است  در واقع مانند حوضهای بزرگی هستند  که قابل استفاده برای شناگران است.

 

 

 

تجهیزات ضد عفونی استخر

جهت توازن شیمیایی آب باید به آن  مواد شیمیایی تزریق کرد از آنجاییکه  استخر مکان خوبی برای رشد میکروبهاست و توازن نامناسب باعث تحریک پوست و چشم می شود  پس سیستم ضد عفونی کننده باید برای جلوگیری از این عوامل وجود داشته باشد.

.تجهیزات ضد عفونی کننده مانند کلرزن خطی ، پمپ تزریق اتاترون ، دورینگ پمپها ،  قرص کار ، تست کیت ،  افزایش دهنده ph و کاهش دهنده  آب استخر

 

 

 

 

جاروی استخر

جاروی استخر از  وسایل  و تجهیزات جانبی استخر است  که وظیفه پاکسازی مواد معلق سنگین و ته نشین شده در آب استخر را دارد با استفاده از جارو دیگر نیاز نیست برای رفع آلودگی جلبک ها آب استخر را خالی کنید

 

 

 

 

جاروی دستی

جاروی دستی دردو مدل بدون فیلتر و دیگری با فیلتر وجود دارد

جاروی بدون فیلتر: در این نوع مدل آب کشیده شده توسط جارو مجدد به طور مستقیم وارد استخر نمی شود بلکه  وارد اسکیمر شده  و سپس بعد از عمل تصفیه سازی آب  به استخرمجدد برمیگردد

جاروی فیلتر دار: در مدل فیلتر دار آب کشیده شده  از استخر بوسیله پمپ جارو انجام می شود که بعد از تصفیه مجدد میتواند  باز گردد .پمپ جارو معمولا  شنی می ‌باشد و بر روی دیوار پشت استخر  نصب می شود

 

 

 

 

جاروی نیمه اتوماتیک

کار جاروی نیمه اتوماتیک طوری‌ است که پس از اتصال به دو تصفیه آب  با استفاده از پمپ و نیروی کششی به تمام نقاط حرکت کرده و ذرات ته نشین شده  را جمع می‌کند

 

 

 

جاروی رباتیک

جاروی رباتیک با عملکردی هوشمند دارای موتور قوی می‌باشد که به صورت   عمودی و افقی  بر سطح و کناره ها حرکت کرده و با استفاده از شنی مکنده قابلیت تمیز کردن کف و دیواره ها را دارد همچنین تصفیه آن توسط فیلترهای کارتریج داخلی انجام می شود. وجود این فیلترها و فرستادن مجدد آب به داخل استخر مانع  از به هدر رفتن آب می شود.

 

 

 

 

جا پمپ جکوزی

برای پمپاژ آب با فشار بالا از جا پمپ استفاده می کنند

و برای به گردش درآوردن آن ،فیلتر کردن و گرم کردن آن  از پمپ با سرعت پایین استفاده میکنند

 

 

 

گرمکن آب استخر

جهت تامین گرمایش آب استخر و آب سرویس ها و دوشها از یک نوع سیستم گرمایشی استفاده میکنند.

روشهای گرمایشی آب استخر

 • با استفاده از مبدل حرارتی ،چدنی یا فولادی
 • استفاده از گرمکن های برقی
 • استفاده از پکیچ های مخصوص گازی
 • استفاده از سیستم سولاریوم مستقیم و غیرمستقیم

 

 

 

هیدر برقی و گازی

هبدرها بر دونوع هستند  هیدر برقی که با انرژی الکتریکی کار میکند (بوسیله المنتهای مخصوص )و دیگری هیدرگازی که با گازوییل کار میکند( بوسیله دیگ ، مشعل گازی ، گازوییل) در هردو هیتر های سونا خشک از سنگ سونا جهت انباره کردن گرما استفاده میکنند.

 

 

 

هیدرهای سونا بخار. هم به دو گروه  می باشند  هیدربرقی که در پشت دیوار سونا نصب میشود و هیتر گازی که در موتورخانه نصب میشود

 

چراغ استخر

چراغهای استخری در دو مدل روکار بدون کاسه تو کار با کاسه است  با لامپهای هالوژنی در دو نوع تک رنگ LED,SMD و رنگی که در ۱۴ رنگ است استفاده میشود

 

 

 

نردبان و دستگیره استخر

 نردبان و دستگیره از ملزومات بهره برداری  از استخر می باشد استخرهای بیش از ده متر از دو نردبان و کمتر از ده متر یک نردبان کافیست نردبان استخر از جنس استیل  با پله هابی از جنس ABCh  است

 

 

آبنما و فواره استخر

آبنما و فواره از مهمترین عناصر  ایجاد ارامش است

 

بخارساز

دستگاه بخارساز استخر و سونا  از مهمترین سیستمهای تنظیم کننده کیفیت  هوا و رطوبت است این دستگاه با ایجاد بخار گرم و مرطوب  هوای درون استخر را برای ریلکس شدن تنظیم میکند

 

تجهیزات کنترل و گرمایش استخر

پس از انتخاب بخشهای اصلی تجهیزات تصفیه خانه آب استخر که شامل فیلترو پمپ می باشد، باید یک سیستم گرمایشی به تجهیزات استخر اضافه شود باید یادآوری کرد که برای گرم کردن آب استخر باید از مبدل حرارتی از نوع  پوسته لوله  shell&tube استفاده کرد.

 

 

تجهیزات سنجش کیفیت آب استخر

تجهیزات مربوط به سنجش و بهبود آب عبارتند از کلرزن نمکی ،کلرزن مایع ، کلرزن قرصی ، phسنج ،  سختی گیر استخری،  فلومتر، و … بعنوان مثال دستگاههای uv استخر برای از بین بردن آلودگی میکروبی و باکتری آب و همچنین گندزدایی  آن مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاهها  تا ۹۵% ویروسها ، باکتریها   و سایر آلودگی‌های استخر را از بین میبرد.

 

 

تجهیزات خارجی استخر

تجهیزات استخر بعضی در موتور خانه بعضی در خود کاسه استخر قرار دارند برخی از تجهیزات خارج از کاسه استخر هستند که اغلب در معرض دید است تجهیزات خارجی مانند:

روشنایی استخر ، نرده و نردبان استخر ، دوش آب سرد و گرم ، دستگیره ها ، تخته درایو ، ابسار، آبنما و المانهای مربوط  به استخر ، تیوب ها و ….

 

تجهیزات جانبی

برس دیوار ، برگ گیر ، حشره گیر ، برس نظافتی ، سرجارو ، دسته جارو ، حلقه نجات ، خط شنا ، دماذینج ، چراغ شارژی اضطراری اتوماتیک ، شناور قرص کار ، تست کار ، پایه خط شن و ….

 

 

دیگرتجهیزات و تاسیسات استخر

 • مبدلهای حرارت
 • دستگاههای رطوبت گیر
 • اتصالات استخر و جکوزی
 • تجهیزات روشنایی
 • پودر های استرینردار تک فاز ،سه فاز
 • فیلتر تصفیه شنی همراه با شیر چند راهه و مانومتر و شیر هواگیری
 • هیترهای برقی و گازسوز
 • نردبان استخر
 • درایو استخر
 • تصفیه استخر
 • پومپهای استخر
 • تجهیزات نگهداری و نظافت
 • مبدلهای حرارتی
 • جاروی اتوماتیک
 • هیتر برقی سونا خشک
 • دیگ بخار ، سونا بخار
 • نازل و فواره
 • دستگیره
 • پله
 • مبدل تمام استیل آب گرم
 • فیلتر های دیاتومه
 • فیلتر های شنی
 • پکیچ های فیلترشنی
 • مواد شیمیایی
 • سیستم تزریق ازن
 • سیستم کلرزن
 • پمپهای گریز
 • پمپ تامین فشار

 

 

نتیجه گیری :

کیفیت تجهیزات و لوازم استخر ، نحوه ی طرحهای اجرایی پروژه  و همچنین تعمیر و نگهداری اصولی استخر  و تجهیزاتش  رابطه مستقیمی با افزایش عمر مفید آنها دارد فراموش نشود قبل از خرید هرگونه تجهیزات باید ابتدا از کیفیت  قطعات و محصولات اطمینان داشته باشید.

 

 

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

400 محصولات
10 سفارشات تکمیل شده
10 کاربران
6 مطالب وبلاگ

فروشگاه حضوری

تهران، خیابان طالقانی بعد از مفتح ، خیابان ملک شعار بهار ، پاساژ ایران بک ، طبقه همکف، پلاک دو

خط ویژه :

۴۰۰ ۳۰ ۸۸۸ -۰۲۱

واحد فروش :

۳۲ ۷۷ ۳۱ ۸۸ -۰۲۱

۳۰ ۶۴ ۸۶ ۸۸ -۰۲۱

پشتیبانی سایت : ۳۲ ۶۵ ۸۶ ۸۸ -۰۲۱

ایمیل پشتبانی : support@pooloxin.com

ساعت کاری پشتبانی : ۹:۰۰ صبح – ۱۸:۰۰ عصر

نمادهای اعتماد ما

logo-samandehi

………………………………………………………………………………………………………

درگاه های پرداخت

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت