بازدید: 945 بازدید

فیلتر شنی استخر دست دوم

فیلتر شنی استخر دست دوم، در مجموعه‌های بسیاری ارائه می‌شود. آیا در مورد فیلتر شنی چیزی می‌دانید؟ فیلترشنی در واحدهای تصفیه آب انجام می‌شود و به فرآیند انجام آن، فیلتراسیون می‌گویند. در این فرایند همانطور که از نامش پیداست، شن‌ها و موجودات جامد در آب، فیلتر می‌شوند. در نتیجه، آب از آلودگی‌های جامد، پاکسازی می‌شود. در این مقاله قصد داریم راجع به فیلتر شنی صحبتی مفصل داشته باشیم. با ما همراه باشید.

درباره فیلتر شنی استخر دست دوم بیشتر بدانید

فیلتر شنی چیست؟

اگر بخواهیم فیلترشنی را به طور خلاصه توضیح دهیم، باید بگوییم عملیاتی است که آب از خلال‌های یک بستر با محیط دانه‌‌ای و ساکن عبور می‌کند و آلودگی‌های جامدی که در آب وجود داشتند در محیط فیلتر گرفتار می‌شوند. مبنای فیلتر شنی یا sand filter، فشار اتمسفر است. تشکیل شده از مخازنی استوانه‌‌ای شکل می‌باشد که ممکن است عمودی یا افقی باشند.

از آنجایی که کار انجام شده توسط این دستگاه سنگین است، بنابراین جنس آن باید محکم باشد. اغلب جنس بدنه این دستگاه، ورق فولادی یا گالوانیزه با پوشش اپوکسی و یا از جنس فایبرگلاس است. از قطعات مهم این دستگاه، صافی شنی می‌باشد. صافی شنی در واقع وسیله‌‌ای است که فیلتراسیون آب را با عملیات فیزیکی انجام می‌دهد. شید که صافی شنی بهداشت آب را به طور کامل تضمین نمی‌کند، چرا که فقط کدورت‌های مقدماتی آب را که شامل ارگانیسم‌های بیماری زا است، از بین می‌برد.

فیلترشنی دست دوم
فیلتر شنی چیست؟

بدین صورت که جامدات معلق و کدورت آب را می‌گیرد. منظور از جامدات معلق، گل و لای، فلوک، باکتری، ویروس و تخم انگل می‌باشد. در واقع فرایند فیلتراسیون، در صافی شنی انجام می‌شود. صافی شنی دارای چه بستری است که می‌تواند مراحل اولیه تصفیه آب را انجام دهد؟

بستر صافی، تشکیل شده از سیلیس دانه بندی شده، ماسه و کربن فعال و آنتراسیت است. زمانی که آب آلوده وارد این بستر می‌شود، آلودگی‌های آب شامل ذرات معلق، باکتری و تخم انگل در بستر گیر کرده و در واقع فیلتر می‌شوند و آب صاف از فیلتر خارج می‌شود.

خب اینجا سوال ایجاد می‌شود که این مواد چگونه از بستر جدا می‌شوند؟ مواد معلق، کدورت و آلودگی‌هایی که در بستر قرار دارند، توسط شستشوی معکوس فیلتر شنی یا بک واش از بستر جدا می‌شوند. توجه داشته باشید که صافی شنی بهداشت آب را به طور کامل تضمین نمی‌کند، چرا که فقط کدورت‌های مقدماتی آب را که شامل ارگانیسم‌های بیماری زا است، از بین می‌برد.

عملیات فیلتراسیون آب استخر

امروزه فیلتر شنی از دستگاه‌های رایج برای تصفیه آب است. تصفیه آب استخر از اهمیت زیادی برخوردار است که توسط روش‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از این روش‌ها، فیلتر شنی استخر است. در دستگاه فیلتر شنی استخر دست دوم، همانگونه که در قسمت‌های بالا توضیح داده شد، ذرات کوچک و درشت مانند شن و ماسه، رسوبات، هیدروکربن‌ها، فلزات و موارد مضر از آب جدا شده، آب از این قسمت عبور می‌کند، آب وارد مخزن فیلتر شنی می‌شود و تحت فشار، تصفیه و شفاف می‌شود. بستر فیلتر شنی به صورت لایه بندی از جنس سیلیس می‌باشد. درجه خلوص این بستر، ۹۸ درصد می‌باشد.

عملیات فلیترشنی
عملیات فیلتراسیون فیلترشنی

معایب و مزایای استخر فیلتر شنی

همانطور که در حالت کلی فیلتراسیون توضیح داده شد، در فیلترشنی استخر نیز آب آلوده از یک سمت فیلتر وارد شده، در فیلتر‌های داخلی و بستر، آلودگی‌ها گرفته می‌شود و در نهایت آب شفاف و تمیز خارج می‌شود.

نکته مهم این است که بستر فیلتر شنی استخر دست دوم پس از مدتی کثیف شده و کارایی خود را از دست می‌دهد به صورتی که نمی‌تواند آب را به خوبی تصفیه کند. اینجاست که باید عمل بکواش صورت گیرد تا بستر تمیز شود. عمل بکواش یا همان شست و شوی فیلتر شنی استخر، کاملا برعکس عمل تصفیه آب است. بدین صورت که آب باید از پایین وارد دستگاه شود و از بالا خارج شود.

مزایای فیلتر شنی استخر

 • راهبری ساده
 • نیاز به فضای کم
 • هزینه سرمایه گذاری پایین و مقرون به صرفه
 • نیاز به فضای کم جهت راهبری و نصب

از بین رفتن تمام آلودگی‌های آب

معایب فیلتر شنی استخر

فیلترشنی همانند همه دستگاه‌ها، طی گذشت زمان دچار معایبی می‌شود که البته قابل تعمیر است. این معایب عبارت‌‌اند از:

 • وارد شدن سیلیس به داخل استخر
 • افزایش و یا کاهش حجم جریان ورودی به استخر
 • تمیز نبودن آب استخر پس از فیلتراسیون
 • دوره زمانی کوتاه بکواش
عمل بکواش یا همان شست و شوی فیلتر شنی استخر
عمل بکواش یا همان شست و شوی فیلتر شنی استخر

انواع مدل‌های فیلتر شنی استخر

قبل از خرید فیلتر شنی استخر دست دوم، باید بدانید که چند مدل از این فیلتر وجود دارد. این دستگاه بر اساس میزان فشار کاری و نحوه فیلتراسیون در انواع مختلفی وجود دارد. در ادامه انواع مدل‌های فیلترشنی استخر را معرفی می‌کنیم:

فیلتر شنی استخر کند؛ این نوع فیلتر شنی، از قدیمی‌ترین دستگاه‌ها است و معمولا برای تصفیه آب در حجم‌های بالا مانند تصفیه آب مصرفی یک شهر و پساب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیلیس بستر این فیلتر با هوا در تماس است و عبور آب از آن بدون فشار و به دلیل وزن آن است.

فیلتر شنی استخر تند؛ سیلیس بستر این فیلتر در مخزن در بسته است و آب استخر تحت فشار پمپ از روی بستر سیلیسی عبور می‌کند. سیلیس مورد استفاده در این بستر، در سه یا چهار سایز وجود دارد.

فیلتر شنی استخر نرخ بالا؛ این مدل از دستگاه فیلتر، همان فیلتر شنی استخر تند است با این تفاوت که میزان گذر آب به ازای هر متر مربع محاسبه می‌شود. دانه‌های سیلیس در این بستر، درشت است که موجب می‌شود آب با سرعت بالا‌تر عبور کند و افت فشار کمتر شود. این فیلتر در استخر‌هایی استفاده می‌شود که تعداد شناگران کم است. از مزیت‌های بارز این مدل، قیمت پایین، اشغال فضای کم و حجم آب عبوری کمتر است.

فیلترشنی استخر بر اساس جنس بدنه به دو دسته صافی شنی فلزی و FRP تقسیم می‌شود:

فیلتر شنی فلزی ؛ جنس بدنه این مدل، فولادی ST37 با پوشش اپوکسی و ضد خورندگی است. این پوشش، داخل و خارج دستگاه را در بر می‌گیرد. البته با توجه به محل استفاده می‌توان جنس بدنه را به استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ تغییر داد.

فیلتر شنی FRP یا فایبر گلاس؛ در ساخت بدنه این مدل، از مواد کامپوزیت استفاده می‌شود. پوشش داخلی بدنه، از جنس PE به صورت یک تکه و بدون درز و food grate است و پوشش خارجی از مواد کامپوزیتی همراه با رشته‌های بافته شده فایبرگلاس است.

انواع فیلتر شنی ها
انواع فیلتر شنی ها

خرید فیلترشنی استخر

بدون شک از بخش‌های مهم برای هر استخر، تصفیه آب است. فرد مراجعه کننده به استخر و مجتمع‌های تفریحی شنا، اول از همه به استخر و آب آن توجه می‌کند تا بتواند شنایی تمیز داشته باشد.

در صورتی که آب استخر آلوده باشد، انواع بیماری‌ها برای فرد شنا کننده ایجاد می‌شود. بنابراین لازم است از فیلتر شنی استخر دست دوم با کیفیت استفاده شود. برای خرید فیلتر شنی استخر باید به چند مورد توجه شود که عبارت است از:

 • سایز دانه‌های سیلیس
 • کیفیت دانه‌های سیلیس
 • میزان سطح فیلتراسیون (حداکثر میزان فشار کاری قابل تحمل فیلتر)
 • ابعاد و اندازه فیلتر
 • ظرفیت یا میزان حجم آب درون کاسه استخر
 • متناسب بودن هد و دبی پمپ تصفیه
 • افت فشار جریان آب عبوری از فیلتر

با توجه به اینکه برای خرید نیاز به یک کارشناس دارید، می‌توانید با کارشناس صحبت کنید و با توضیح کار خود، اندازه استخر و سایر عوامل، اندازه استاندارد موارد ذکر شده را دریافت کنید تا به مشکل بر نخورید. از آنجایی که در این مقاله با فیلتر شنی استخر دست دوم به طور کامل آشنا شدید، باید در خرید به عوامل بسیاری توجه کنید تا در نهایت بتوانید استخری پر از آب تمیز و تصفیه شده داشته باشید.

خرید فیلتر شنی استخر
خرید فیلتر شنی استخر

قیمت فیلترشنی استخر

انواع فیلتر شنی استخر با ابعاد، قیمت‌ها، کارایی و برند‌های متفاوت وجود دارد. قیمت‌های فیلتر شنی استخر بر اساس عوامل مختلف، متفاوت است. این عوامل عبارت‌‌اند از:

 • ابعاد
 • ظرفیت فیلتراسیون
 • حجم تصفیه
 • میزان آبدهی
 • حجم تحت پوشش در استخر‌های رو باز و سر بسته

در صورتی که ابعاد استخر بزرگ باشد، حجم و میزان آب بیشتر باشد، مسلما به فیلتر شنی با کارایی بالا نیاز دارید. هر چقدر هم کارایی و طرفیت دستگاه بیشتر باشد، قیمت خرید آن بیشتر می‌شود. برای استخر‌های روباز و سر بسته هم، فیلتر شنی‌های متفاوت استفاده می‌شود. شما بسته به بودجه خود می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین فیلتر شنی استخر را خریداری کنید.

مهم‌ترین نکته در انتخاب ظرفیت و نوع فیلترشنی

در انتخاب ظرفیت و نوع فیلتر شنی استخر دست دوم، مهم‌ترین نکته، میزان حجم آب درون کاسه استخر می‌باشد. بدین صورت که فیلتر باید بتواند کل حجم آب را در مدت زمان ۶ تا ۸ ساعت تصفیه کند.

قبل از خرید، باید از حداکثر میزان فشاری کاری قابل تحمل فیلترشنی اطلاع داشته باشید. فشار کاری بر اساس عوامل مختلفی، متفاوت است:

 • مدل
 • ساختار
 • برند

مدت زمان تصفیه در استخر‌های روباز کمتر از ۶ ساعت و برای استخر‌های سرپوشیده حداکثر ۸ ساعت باید باشد.

دبی پمپ تصفیه و نیز افت فشار جریان آب عبوری از فیلتر باید با یکدیگر متناسب باشد. افت فشار جریان آب در انواع فیلتر‌ها متفاوت است و نوع و میزان شن موجود در فیلتر‌های شنی روی افت فشار تاثیر دارد. شیر‌های پنج یا شش حالته روی فیلتر‌های شنی بهره برداری و نحوه عملکرد این فیلتر‌ها را ارتقا می‌بخشد. این شیر‌ها از موارد شرط گارانتی است. در صورتی که خراب شود یا هنگام خرید، خراب باشد و شما متوجه نشوید، گارانتی محصول باطل شده است.

این شیر چگونه خراب می‌شود؟

 اگر قبل از تغییر وضعیت شیر، پمپ تصفیه را خاموش نکنید و بعد از تغییر وضعیت این شیر، پمپ تصفیه را روشن نکنید، شیر چند حالته خراب می‌شود. ابعاد و اندازه فیلترشنی استخر باید به گونه‌‌ای باشد که بتواند از درب ورودی موتور خانه عبور کند.

میزان فشاری کاری قابل تحمل فیلترشنی

فیلتر شنی استخر دست دوم از کجا بخریم؟

امروزه بیشتر افراد به دلیل قیمت بالای فیلتر شنی‌های نو و دلایلی دیگری چون (به یک فیلتر شنی با قدرت کم نیاز داریم، چون استخر کوچک است)، به دنبال فیلتر شنی استخر دست دوم هستند. اما این افراد نمی‌دانند از کجا خرید کنند. بهترین پیشنهاد ما به این دسته از افراد، فروشگاه‌های اینترنتی است. با یک سرچ کوتاه در گوگل می‌توانید بهترین فروشگاه‌ها را برای خرید پیدا کنید.

در این فروشگاه‌ها می‌توانید تمامی اطلاعات راجع به دستگاه مورد نیازتان را پیدا کنید. ابعاد، ظرفیت، قیمت و حتی عکس محصول را می‌توانید ببینید و با انتخاب هر یک از این فیلد‌ها بسته به نیازتان، محصول را سفارش دهید. پس از ثبت سفارش، محصول را نهایتا یک هفته در آدرس ثبت شده تحویل می‌گیرید. البته اگر در انتخاب دچار مشکل شدید، می‌توانید با کارشناسان و مشاوران تماس بگیرید و درخواست مشاوره کنید.

راه دیگر خرید حضوری است. می‌توانید به مرکز فروش فیلترشنی استخر مراجعه کنید و خریدتان را حضوری انجام دهید.

نتیجه گیری

در این مقاله با کلیت فیلتر شنی استخر آشنا شدید. اگر دوست دارید خرید به صرفه‌‌ای از فیلتر شنی استخر دست دوم داشته باشید، حتما آنلاین خرید کنید. چرا که در هر ساعتی از شبانه روز می‌توانید محصول را سفارش دهید، طی مدت زمان کوتاهی دریافت کنید، بدون اینکه وقت و انرژی صرف خرید کنید. در ضمن نیاز به هزینه رفت و برگشت هم ندارید. مهم‌ترین مزیت هم، قیمت مقرون به صرفه‌تر و با تخفیف در فروشگاه‌های آنلاین است که بدون واسطه و با قیمت کارخانه به دستتان می‌رسد. حتی گاهی اوقات برخی فروشگاه‌های آنلاین، تخفیفاتی ویژه به مشتریان ارائه می‌دهند.

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
گفتگو را شروع کنید
سلام! برای چت در واتساپ بر روی هر کدام از اکانت های پشتیبانان ما که میخواهید کلیک کنید.

ما معمولا در کمتر از 10 دقیقه پاسخ میدهیم

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت